Toome lugejani hea uudise Itaaliast. See kõlab küll rohkedebelakiliku libainfona, kuid pole seda mitte.
Möödunud aasta viimasel päeval vastu võetud seadusemuudatus hoidis ära hulgaliselt riigile koormavaid kohtuasju Itaalia veinitoojate vastu. 1. jaanuariks oli Itaalia sõltumatute veinitootjate ühenduse (Federazione Italiana Vignaioli Indipendenti ehk FIVI) 800 liiget planeerinud massilise kodanikuallumatuse aktsiooni, sest kuni aasta lõpuni kehtis seadus, mis keelas tootjatel oma veini päritolupaika nii pudeli etiketile kanda kui ka näidata seda oma kodulehel ja muudes turundusmaterjalides. Protesti märgiks oli veinitootjatel 1. jaanuaril kavas avaldada üheaegselt oma veinikodade asukohainfo oma veebilehtedel (sic!) – mis kehtiva seaduse kohaselt olekski viinud sadade karistuste ja kohtuasjadeni.
Senised reeglid ei lubanud etiketil ja esitlusmaterjalides näidata piirkonna või maakonna nime juhul, kui eksisteerib samasugune päritolunimetus (DOC(G) ehk Denominazione di Origine Controllata (e Garantita)).
Näiteks Barolo kommuunis asuv, kuid mitte Barolo DOCG aedu omav tootja – ütleme, et ta toodab Barbera d’Alba’t, mis on tal seal täitsa lubatud – ei tohtinud etiketil täpsustada veinikoja jäämist Langhe piirkonda, samuti oli keelatud etiketile kirjutada sõna „Piemonte”, kuna nii Langhe kui ka Piemonte on omaette DOC alad.
Kurioosumina võis sildil aga kirjas olla kommuuni nimi ehk sõna „Barolo”, seda küll kuni 3 mm kõrguste tähtedega. Oma veebiküljel sai tootja kirjutada vaid, et ta paikneb kusagil Liguuria mere ja Šveitsi vahel!
Seadusemuudatuse kohaselt võivad veinitootjad nüüdsest etikettidel, veebilehtedel ja teistes turundusmaterjalides asukoha infot kajastada – väike asi, aga kõlab nagu mõistuse võit!