Mencía [menth-sia] on Galicias ja sellega külgnevas Bierzos enim levinud punane sort. See muutus ainuvaldavaks alles Phylloxera-epideemia järel, mistõttu pikka aega arvati, et tegemist on Prantsusmaalt toodud Cabernet Franc’iga, mis on ümber istutatuna kohaliku olustikuga kohanenud. Geeniuuringud on selle teooria lõplikult ümber lükanud. Portugalis kasvatatakse Douro piirkonnas nime Jaén [žaen] all.Kohalike asjatundjate arvates on tõenäoselt tegemist varem nendel aladel levinud sarnase punase sordi segastel katastroofiaastatel sündinud metsiku ristandiga, mis hakkas laialt levima, kuna tal on oma esiisast veidi parem vastupanuvõime väärishallituse suhtes. Välimus oluliselt ei muutunud ja seetõttu räägitakse nüüd turistidele meeleldi, et tegemist on juba roomlaste poolt siia toodud sordiga.
See on väga paindlik sort, millest head meistrid võivad valmistada silmapaistvaid veine. Need võivad meenutada hõrke ja õrnu kõrgetasemelisi burgundereid või olla täiesti kontrastses jõulises Uue Maailma stiilis või kujutada endast tõeliselt omanäolisi kohalikke kunstiteoseid. Samas kõrval elutseb aga rahalugemisele keskendunud kobakäpast veinivalmistajaid, kelle looming meenutab hoopis innuka kunstiamatööri värvisegamiskatseid, mille tulemusena ikka ja jälle sünnib teatav kahtlane essukarva pruunikas varjund. Seda saame ka veinis näha ja tunda.
Nii olemegi hädas, sest Mencía sordinime pudelisildilt lugedes ei tea mitte iial, mis ees ootab. See võib väga vabalt olla lihtne ja räme talupojavein, mille eriskummalist küpsenud värvi ja rohetavat maitset on aidanud kujundada veiniaeda külastanud väärishallitus või selle hirmul tehtud liigvarane korje. Aga sama hästi võib see olla hoopis jumalik meistriteos.
Alati ei aita isegi hinnasilt. Mencía puhul on sordinimest hoopis olulisem veinimeistri nimi. Just seda peabki ostes silmas pidama!