Iga veinihuviline teab, et veini säilimine peale pudeldamist sõltub olulisel määral korgist ja selle kvaliteedist. Aegade jooksul on pudelite sulgemiseks kasutatud vägagi erinevaid vahendeid – alustades juba Vana-Kreeka ajast kasutusel olevatest naturaalkorkidest NomaCorc’i, Vino Lok’i (klaaskork kummist hermetiseerijaga), Zork STL’i ja stelvin’ite ehk keerukorkideni. Milline neist veini säilimise või arengu seisukohast parim, on senimaani vaidluse teema.

Kuid eeldades, et ostetud veinil olev (naturaal)kork on oma tööd hästi teinud, võib mõnel kenal õhtupoolikul tekkida ootamatu probleem – juba avatud vein jääb poolikuks, aga on liiga maitsev ja väärtuslik, et see kraanikaussi kummutada. Mida siis teha?
Küsimuse võimaliku vastusena tuleb juttu ühest väikesest katsest, mille VINE korraldas, et testida Vacuvin’i vaakumveinikorkide (maaletooja www.vacuvin.ee) toimimist poolelijäänud pudeli sulgejana. Kas tegu on puhtalt haibi või siiski toimiva riistapuuga? Kuigi on vähe tõenäoline, et üks hea vein poolikuks jääb, siiski oleks hea olla valmis ka selliseks veidraks olukorraks. äkki tõesti peaks sahtlis varuks olema üks vaakumkorkide komplekt?
Mainitud vaakumkorke olen kasutanud juba ligi kümme aastat – varem oli tegemist lihtsate tumehallist kummist ventiilidega, läbi mille õhk pudelist välja pumbati ning mille toimimise efektiivsusest mul selget ettekujutust ei olnud. Praegused vaakumkorgid on aga oluliselt täiustatud disaini ja toimimisprintsiibiga – on selge, et vastavalt pudeli tühjaksolemise määrale on vaja pumbata kas vähem või rohkem, ja varem ei teadnud eales, kui palju on paras. Nüüd aga teavitavad korgid sobiliku vaakumi tekkimisel pumpajat iseloomuliku plõksatusega. Mis on ülimugav.
Testi metoodika oli järgmine: valasime kaks pudelit Le Ragose Ripasso della Valpolicella veini (tänud Livikole nende eest) maitse ühtlustamise nimel kokku ning jagasin veini seejärel võrdselt nelja sarnase pudeli vahel. Kumbalgi algsel pudelil ühtegi tuntud ega tundmatut viga ei olnud. Ripasso veini kasutamine selliseks otstarbeks on muidugi pisut trikikas, kuna veinil on juba valmistamismeetodi tõttu kerged rosinased noodid.
Pudelid korkisime kinni ja hoiustasime järgnevalt:
1. naturaalkork + toatemperatuur
2. vaakumkork + toatemperatuur
3. naturaalkork + veinikülmik (+10°C)
4. vaakumkork + veinikülmik (+10°C)
+
5. vein lahtises klaasis toatemperatuuril
24 tundi peale pudelite avamist
Kolme kinnikorgitud pudelis oleva veini vahel ei õnnestunud tuvastada märkimisväärseid erinevusi, vaid tavakorgiga toas olnud vein on pisut mahlasem. Lahtises klaasis olnud vein ei olnud küll oksüdeerunud, kuid oli selgelt “lahtunud” ning edaspidises proovimises ei osalenud.
72 tunni möödudes
Veinide aroomi ja maitsesse on siginenud selgelt erinevaid nüansse. Tavakorgiga toatemperatuuril olnud vein on meeldivalt avanenud ning on sel hetkel neljast veinist kõige suupärasem. Vaakumkorgiga külmikus olnud vein on – eriti madalal temperatuuril proovituna – kinni, mis kinni.
168 tundi ehk nädal katse algusest
Maitseelistus hakkab kalduma külmikus olnud naturaalkorgiga veini poole, sama korgiga toatemperatuuril olnud veinil on maitsesse ilmunud mõningane teravus ja volatiilsus. Äädikhappebakterid on ilmselt saanud piisavalt õhku arenemiseks, seetõttu eemaldame veini edaspidisest katsest – kraanikauss saab ta endale.

Vaakumkorgiga veinid on mittemidagiülevad, ma ütleks, isegi pisut redutseerunud – ilmselt on veinis veel piisavalt lahustunud väävlit, mis vähese ligipääsenud hapniku on ära söönud.

Kümnes päev
Naturaalkorgiga külmikuvein on veel väga hästi joodav, kuid rohkem ka ei hoiaks. Joome ta ära.
Vaakumirindel muutusteta.
Kaheteistkümnes päev
Vaakumkorgiga suletud, toas olnud vein on tosina päevaga jooksul pisut avanenud. Jahedas ja vaakumi all olnud vein on nagu uus – ei märkigi soovitavatest või ebasoovitavatest arengutest.
Siinkohal tuli katse katki jätta, kuna veinid said otsa.
Kokkuvõte
1) Naturaalkorgiga veini ära säilita toatemperatuuril üle paari päeva
2) Samasugune pudel jahedas peab ilusti vastu nädalakese
3) Vaakumkork on abiks, kui ikka kaks nädalat ei tule uuesti veiniisu peale (ebareaalne, eksole)
VINE leiab, et vaakumkork töötab vägagi hästi, kuid selle puudumisel on ka külmik abiks. Koos toimides on aga tegemist veinile väga stabiilset keskkonda pakkuva komboga.