Traditsioonide kohaselt Tšiilis naised veini ei joo,” teatab välimuselt Robbie Williamsiga äravahetamiseni sarnane Cono Suri veiniimpeeriumi omanik ja veinimeister Adolfo Hurtado. Euroopa ja eriti Põhjamaade veinikultuur on seevastu vägagi feminiinne,” lisab hurmur igaks juhuks kiiresti ja tunnustab eestlaste veiniteadlikkust.
Aga olgu pealegi. Leebun ja püüan üllatavalt rikkaliku maitsesügavusega ikoonveiniks nimetatud Ociot professionaalselt korrektsete väljenditega kirjeldada. Tegu on ikkagi Tšiili ultra-premium Pinot Noir’ga, mida kõrgseltskondades enamasti pokaaliga pakutakse. Veini mahlakas vaarikane ja mustikane järelmaitse jääb meie vestlust pikalt saatma. Saan teada, et Tallinnat Tšiili mõjukam veinilooja armastab ja on siin juba mitmendal visiidil, ikka selleks, et esitleda oma loomingu hinnatumaid saavutusi.
Cono Suri loetakse uue maailma suurimaks aga ka parimaks Pinot Noiri marjast veini valmistajaks. Just Pinot Noiri on müüdud veinimaja ajaloo algusest peale kõige enam, ka Eestisse. Hea Pinot Noir on alati 100 %, sest isegi väike osa mõnd muud marja rikuks veini iseloomu. Tanniinid on siin kohe olemas ja ei pea sugugi ootama,” räägib Hurtado ja väidab, et kerget ja stiilset Pinot?d jood nagu vaarikamahla.
Decanterist loen, et kodumaal on Hurtado vaat et suuremgi staar, kui Robbie Williams ja põhjusega. Pelgalt paarikümne aastaga, mis veinimaailmas on pigem poisikeseiga, on tema juhitud Cono Suri veiniimpeerium suutnud tõusta Tšiili suuruselt teiseks veinitootjaks, eksportides head uut maailma” Jaapanisse, Poola, Suurbritanniasse, Kanadasse, aga ka Soome.
Hea veini taga on Töö
Veinimeistriks saamiseks peab ülikoolis (ülikool on katoliiklik) õppima viis aastat põllumajandust ja viimased kaks aastat veiniteadust. Aasta oli 1993, mil värske önoloogia diplomiga Hurtado pani aluse Cono Suri veinitööstusele. Santiagost lõuna suunas, kus asuvad piirkonna kõige jahedamad kasvupaigad, paiknevad nende viinamarjaistandused ja veinitehased pikki rannikut kokku tänaseks 1100 kilomeetril.
Ambitsioonikust õhkub mitte ainult veinimeisterist, vaid ka Cono Suri logost, mis kujutab endast vaba käega joonistatud Lõuna-Ameerika siluetti. Veiniimpeeriumi nimi omakorda tähendab tõlkes lõuna koonus” – nii kutsutavat Lõuna-Ameerika mandrit. Peakorter asub neil Rapeli orus, Santa Elise veinimõisas. Siinne kuiv ja kuum kliima ning ookeanilt puhuv jahutav hoovus loovad viinamarjade küpsemiseks ideaalilähedased tingimused. Tšiili geograafiline isoleeritus ja kaitsvad Andide mäeahelikud, päästsid siinsed viinapuud vanas maailmas suurt hävitustööd teinud pylloxera kahjurist.
Saan veel teada, et Cono Suris kultiveeritakse ka meil vähem tuntud Chimbarongo viinamarja. Selle pisut arhailisema viinamarja nimi tähendab vanas indiaanlaste keeles udust hommikut,” räägib Hurtado ja kinnitab, et nende istandustes kasutatakse vaid orgaanilisi väetisi ning putukatõrjevahendeid. Kõikide viinamarjade korje toimub ainult käsitsi.
Enne töötlemist hoitakse marju jahedas autokonteineris kaks päeva madalal temperatuuril ja lisatakse kuiva jääd,” kirjeldab Hurtado veinivalmistamise algetappi. Pinot Noiri fermentatsioon kestab vaid paar päeva ja seetõttu peab kiiresti tegutsema. Hüpatakse avatud autokonteinerisse, et purustada viinamarjad jalgadega nagu endistel aegadel. Seejärel läheb vein Prantsuse tammevaati keskmiselt 14 kuuks laagerduma.”
Edu on Cono Surile toonud kvaliteet ja innovatsioon ning Hurtado mõistis, et koostöö Euroopa veinitootjatega tuleks kasuks. Kolmandal tegevusaastal kutsutigi meeskonda prantsuse konsultandid, kes õpetasid, kuidas viinamarjadest parim võtta välja. Terroir on oluline ka Tšiilis, proovisime kasvupaikade pinnast, kliimat ja loodustegurite koosmõjusid arvesse võttes osta juurde maad parimate istanduste rajamiseks.”
Jõulude ajal on Tšiilis reeglina kõige palavam. Sooja on enamasti 30 kraadi, mis omakorda loob potentsiaali toota häid valgeid viinamarju. Kõrgelt on hinnatud hästi mineraalne, spargli ja karusmarja lõhna ning valge sõstra maitsega 20 Barrels veinisarja Sauvignon Blanc, mis on sobiv eriliste hetkede, jõulude ja aastavahetuse tähistamiseks.
Igapäevasemaks veiniks vürtsikate Aasia roogade, aga ka kana ja pasta kaaslaseks sobib hästi Cono Sur Viognier. Kuldse alatooniga veini aroomis on tunda magusaid puuviljaseid noote, milles domineerib aprikoos kaunis kombinatsioonis tamme aroomidega. Tunda on ka pisut melonit. Hästi konsentreeritud mahlane maitse meenutab greipi ja ananassi. Värske ja pikk järelmaitse jääbki Viognier?d meenutama.
Cono Suri paljude veinide etikette ehib jalgratas, mis on omamoodi sümboliseerib meie veinitehase töötajatest hoolimist. Keskkonna ja õiglase kaubanduse põhimõtteid järgides on ettevõte igale töötajale kinkinud oma jalgratta, räägib Hurtado.
Cono Suri veinivalmistamise unikaalsus on sisuliselt siiski Burgundia tehnoloogia, mis on adapteeritud Tšiili oludesse. Kavandatakse veel uut tehast ja istanduste laiendamist, et rahuldada maailmas aina suurenevat nõudlust Tšiili veinide ja eriti Pinot Noir vastu. Ka Eestis jätkub Tšiili veinide võidukäik, olles kokkuvõttes läbimüügilt Hispaania järel teisel kohal.