Tänapäeval on Guinnessi Maailmarekordite raamatu kohaselt ametlikult maailma põhjapoolseim avamaa veiniaed Norras, Vestfoldi maakonnas Hortenis (pl 59° 25′). Seal toodab Pinot Noir’st veini tootja nimega L’Esprit d’Edvard Munch.
Varem aga kandis seda tiitlit pikka aega Sabile viinamägi Põhja-Lätis (pl 57° 2′). Veini toodeti siin juba 16. sajandil, kuid oma õitsengu saavutas see hertsog Jakob von Kettler’i ajal 17. sajandi teisel poolel, sellal oli seal toodetud veinil koht nii kohaliku valitseja kui ka teiste Euroopa õukondade toidulaual. Peale vahepealset langusperioodi toimus veinimäe taassünd aastal 1936 tolleaegse Läti presidendi Karlis Ulmanis’e initsiatiivil. Esimest saaki presenteeriti 1939. aasta Jelgava viinamarjanäitusel. II Maailmasõda katkestas veinivalmistamise jällegi ning uuesti alustati alles aastal 1989.
Sabile viinamägi. Foto http://www.latvia.travel
Sabile viinamäe kõrgus on 33,7 m (115 m merepinnast) ning seal paikneva veiniaia pindala 1,5 ha. Kasvatatakse mitmeid erinevaid sorte – enamik neist loodud läti sordiaretaja Pauls Sukatnieks’i poolt, aga ka Lätis ülipopulaarset Zilga’t.
Igal aastal juuli viimasel nädalal toimub Sabiles veinifestival – see on ka parim hetk linna väisamiseks.
Kuna veiniaed on Sabile linnale sedavõrd oluline ja sümboolse tähendusega, siis kujutatakse linna vapil viinamarjakobarat. Vapp jällegi on jõudnud 2007. aastal linnaõiguste saamise 90. aastapäeva puhul välja antud margile.
Sabile linna vapp ehib 2007. aastal linnaõiguste saamise 90. aastapäeva puhul välja antud postmarki. Jaak Eensalu kollektsioon.
Veel põhjapoolseid viinamarjakasvatusi:
Saksamaa põhjapoolseim, Sylt’i saar, tootja Balthasar Ress 54° 54′
Gotlandi saarel paiknev Gutevin 57° 11′
Jaagu viinamägi Otepää lähistel 58° 1′